naszyjniki

Mala 108+1 paciorków.
Popularne wśród wschodnich mnichów, hinduskich świętych i uduchowionych przybyszy z zachodu jest noszenie na szyi sznurów modlitewnych japa mala, składających się ze 108+1 paciorków.
Czemu 108+1?
Liczba 108 symbolizuje elementy składowe wszechświata, ponoć tyle ich jest. To oczywiście jedna z kilku wersji tłumacząca to matematyczne zjawisko jakim jest liczba 108.
+1 to tzw. guru (paciorków – tych 108), a to co wyglądem przypomina i popularnie nazywane jest pędzelkiem, to poduszka/puf – siedzisko guru.
Mala zawieszona na szyi to jeden z najprostszych amuletów, harmonizujący wszystkie składowe energie naszego ciała (fizycznego/mentalnego/duchowego).
Naszyjnikowi ze 108+1 rudrakszy przypisuje się dodatkowo moc usuwania pozorów w postrzeganiu otaczającego nas świata.
Niektóre źródła zalecają, by noszonych na szyi mali nie używać już do innych celów (np. do modlitwy).
Inne wersje:
54+1
27+1
– Mala 108+1. Rudraksza przeplatana z kryształem;
Według świętych pism rudraksza posiada zarówno energię męską jak i żeńską.
Tradycja ludowa przypisuje jej energię męską, a reprezentantem energii żeńskiej jest kryształ, zwany w Indiach spatik/sphatik/spatika.
Połączenie zdrewniałego nasiona rudrakszy i krystalicznej formy kwarcu daje efekt, na pewno estetyczny.
Rudraksza przeplatana kryształem jest wersją uniwersalną, użycie innych “kamieni” (np. pereł czy korali) uzależnione jest od osobistego horoskopu.

– Mala 108+1 kryształów
W astrologii kryształ przypisuje się Wenus. W praktyce ma kojące działanie, uspokaja i jednocześnie jest pełen energii – sił witalnych. Mala ta szczególnie polecana jest dla medytujących osób. Ponoć dzięki swoim (wyżej wymienionym) właściwościom ułatwia osiągnąć stan głębokiej medytacji.
Można w to wierzyć lub nie, ale kiedy założy się na siebie sznur oryginalnych kryształów, człowieka przenika przyjemny chłodek (jest cool).

wysokość ćakry anahata [4], wiśuddha [5] lub pomiędzy nimi
Pojedyncza rudraksza.
Pojedynczą rudraksze najczęściej przeplata się czerwonym sznurkiem, zawiesza na wysokości ćakry anahata [4], wiśuddha [5] lub pomiędzy nimi.
Rudraksza a horoskop.
Jest wiele możliwości, kluczy według, których dobiera się odpowiednią dla siebie rudraksze. Najczęściej dopasowana jest do ascendentu lub nakszatra; oba ustala się na podstawie dokładnej daty urodzenia.
Uniwersalnym amuletem jest pięcio-twarzowa rudraksza. Każda twarz odpowiada jednemu z żywiołów. Zrównoważenie (energii) tych pięciu elementów zapewnić ma zdrowie. Według tantrycznej teorii, energia nie ma przypisanej stałej wartości, jej “dodatniość”(pozytywność) czy “ujemność”(negatywność) jest zmienna/przekształcalna, dzięki czemu święci nie chorują. Ponoć potrafią negatywną energię przemienić na pozytywną (zapewne dzięki noszonym przez siebie rudrakszom 😉 ).

Kombinacje
Popularną formą amuletów jest kombinacja trzech rudrakszy. W zależności od ilości mukhi/twarzy (więcej) przypisuje się im energię różnych planet.
Połączenie różnych energii ponoć ma przyciągnąć konkretne efekty w życiu “użytkownika”.
W dzisiejszych czasach, niezależnie od szerokości geograficznej, kultury czy tradycji, najczęstszymi amuletami, talizmanami są (chyba) te, które mają zapewnić powodzenie w miłości i finansach. Oczywiście i w tym przypadku istnieją odpowiednie kombinacje, ale spektrum możliwości nie zawęża się jedynie do tych aspektów życia.

Więcej o amuletach, talizmanach i kombinacjach połączeń.

Podziel się, udostępnij
Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin