Purnima, czyli co wspólnego mają ze sobą: hinduskie „Holi”, żydowskie „Purim” i chrześcijańska „Wielkanoc”

symbolkonstantyna

Zbieżność dat?

dsc071821Gwiazda heksapetalna w okręgu jest symbolem cyklu (rocznego) i jego podziałów, czyli naturalnego kalendarza. Za cykliczność i przemiany odpowiedzialna jest energia lunarna. Wszystkie cywilizacje/kultury żyjące w harmonii z przyrodą używały/ją kalendarza lunarnego, bo to Księżyc, a nie kartka w kalendarzu zapowiada np. nadejście wiosny (która jest początkiem cyklu).
Zarówno współcześni Hindusi jak i Żydzi wyznaczają swoje święta w/g kalendarza lunarnego. W szczątkowej formie możemy zaobserwować to zjawisko w chrześcijaństwie katolickim, gdzie tzw. „Wielkanoc” wyznacza pełnia Księżyca (pierwsza wiosenna).
Wszystkie w/m systemy wierzeń wywodzą się z kultury, w której słowo p u r n i m a  oznacza pełnia.

 

Czy tylko pełni Księżyca blask?

“Holi (dewanagari होली trl. holī, bengali হোলি ) – hinduistyczne święto radości i wiosny.(…) Święto rozpoczyna się przy ognisku Holika (odpowiednik słowiańskiej Marzanny przyp. aut.), gdzie ludzie zbierają się żeby śpiewać i tańczyć. Następnego dnia rano odbywa się karnawał kolorów, uczestnicy odgrywają pościg polegający na wzajemnym obrzucaniu się i wylewaniu na siebie kolorowych farb z wodą, podobnie jak podczas polskiego śmigusa-dyngusa. Ludzie odwiedzają przyjaciół, rodzinę i wrogów, żeby podzielić się radością oraz przysmakami tego święta. Festiwal jest uroczystym dniem podczas, którego ludzie wybaczają sobie błędy z przeszłości i zapominają innym wyrządzone krzywdy.

Purim (פורים – hebr. losy) – święto żydowskie, (…) upamiętniające uchronienie Żydów od zagłady (…) Obowiązkiem religijnym jest w ten dzień pić alkohol aż do momentu, w którym nie można będzie rozróżnić wznoszonych okrzyków: “Niech będzie błogosławiony Mordechaj” i “Niech będzie przeklęty Haman” – Adlojada. Święto Purim ma charakter karnawałowy

Wielkanoc, Niedziela Wielkanocna,(…) – najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa …”

wikipedia.org

W każdym systemie wierzeń, niezależnie jak bardzo rozbudowanym, mniej lub bardziej doskonałym, kolorowym czy egzotycznym, podstawą jest: ŻYCIE.
Bóg jest życiem, siłą witalną … nikt nie jest doskonalszym nauczycielem niż ŻYCIE.

Dla wielu wiosna to początek roku, gdy życie budzi się z zimowego uśpienia lub rodzi się na nowo.
Ważne w tym czasie jest, by “otworzyć się” na to co nadchodzi, a to co było, niech odejdzie w przeszłość (czasem nawet w zapomnienie).

zodiakW astrologii zodiak Barana jest pierwszy, a Ryb ostatnim w cyklu.

Zatem:
Szczęśliwego Nowego Roku 🙂
Niech się spełnia i wypełnia!

Sziwom

Podziel się, udostępnij
Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin